Games and Sports

Details of student participation in Games, Sports and Co – Curricular activities at Cluster Level, Regional Level & National Level during year 2015-16.
 

Class

Name of the Students

 Event

Venue

Nature of the participant

Position Secured

Cluster Level

Regional Level

National Level

Under – 14

VII

Anurag

Handball

Pilibhit

 

 

-

VII

Prakhar

Handball

Pilibhit

 

 

-

VII

Sukhvendra

Handball

Pilibhit

 

 

-

VII

Shivam Rawat

Handball

Pilibhit

-

VIII

Vikash

T.T

Lakhimpur

 

 

-

VIII

Utkarsh

T.T

Lakhimpur

 

 

-

VII

Ajay Sonvani

Chess

Bareli

 

 

-

VIII

Akshay Sonkar

Chess

Bareli

 

 

-

VIII

Chhotelal

Kho-Kho

Bareli

 

 

-

VIII

Shiv Ji Pal

Kho-Kho

Bareli

 

-

VIII

Raghunandan

Kho-Kho

Bareli

 

 

-

VIII

Divyansh

Kho-Kho

Bareli

 

 

-

VIII

Aman Bajpai

Badminton

Faizabad

 

-

VIII

Utkarsh

Badminton

Faizabad

 

-

VII

Anurag

Athletics

Bahrach

 

 

-

VII

Abhay

Athletics

Bahrach

 

 

-

VIII

Ankit

Athletics

Bahrach

 

 

-

VIII

Subham

Athletics

Bahrach

 

-

VIII

Aditya

Athletics

Bahrach

 

 

-

VII

Aman

Taekwondo

Sitapur

 

 

-

VII

Chandan

Taekwondo

Sitapur

 

 

-

VII

Saurabh

Taekwondo

Sitapur

 

 

-

VIII

Ashish

Taekwondo

Sitapur

 

 

-

VIII

Kapil

Taekwondo

Sitapur

 

 

-

VII

Shivam

Taekwondo

Sitapur

 

 

-

VIII

Saurabh

Yoga

Faizabad

 

 

-

VIII

Prateek

Yoga

Faizabad

 

 

-

VIII

Raghunandan

Judo

Merrut

 

 

-

VII

Ankit

Judo

Merrut

 

 

-

VII

Pratyush

Judo

Merrut

 

 

-

VII

Sukhvendra

Judo

Merrut

 

 

-

VIII

Akash Verma

Judo

Merrut

 

 

-

VII

Abhay

Basketball

Shajanpur

 

 

-

VIII

Kapil

Basketball

Shajanpur

 

 

-

VIII

Shiv Prakash

Basketball

Shajanpur

 

 

-

VIII

Abhishek

Basketball

Shajanpur

 

 

-

VIII

Aditya

Kabaddi

Lucknow

 

 

-

VIII

Utkarsh

Kabaddi

Lucknow

 

 

-

VIII

Udayraj

Kabaddi

Lucknow

 

 

-

VIII

Pranjul

Cricket

Hathras

 

-

VII

Anurag

Cricket

Hathras

 

 

-

Under – 17

IX

Akshay Kumar

Football

Lakhimpur

 

 

-

X

Avesh

Football

Lakhimpur

 

 

-

X

Anoop Pal

Football

Lakhimpur

 

 

-

X

Ajay Rawat

Football

Lakhimpur

 

-

IX

Saurabh

Handball

Pilibhit

 

 

-

IX

Anand

Handball

Pilibhit

 

 

-

VIII

Deepak

Handball

Pilibhit

 

 

-

X

Ravikant

Handball

Pilibhit

 

 

-

X

Anurag

T.T

Lakhimpur

 

 

-

X

Sudhir

T.T

Lakhimpur

 

 

-

IX

Balesh

Chess

Bareli

 

 

-

X

Sachin

Chess

Bareli

 

 

-

IX

Raghvendra

Kho-Kho

Bareli

 

 

-

IX

Anshu

Kho-Kho

Bareli

 

-

IX

Shivkumar

Kho-Kho

Bareli

 

 

-

IX

Sudeep

Kho-Kho

Bareli

 

 

-

X

Ravi

Volleyball

Barabanki

 

 

-

X

Mamendra

Volleyball

Barabanki

 

 

-

X

Akash Shukla

Volleyball

Barabanki

 

 

-

X

Suraj

Volleyball

Barabanki

 

 

-

VIII

Vaibhav

Volleyball

Barabanki

 

 

-

VIII

Aniket

Badminton

Faizabad

 

 

-

VIII

Vikas

Badminton

Faizabad

 

 

-

IX

Ravikant

Athletics

Bahrach

 

 

-

IX

Shubh

Athletics

Bahrach

 

 

-

IX

Anand

Athletics

Bahrach

 

 

-

X

Pravin

Athletics

Bahrach

 

 

-

X

Neeraj

Athletics

Bahrach

 

 

-

X

Vivek Patel

Athletics

Bahrach

 

 

-

VIII

Deepak Yadav

Taekwondo

Sitapur

 

 

-

X

Avesh

Taekwondo

Sitapur

 

 

-

X

Anuj Yadav

Taekwondo

Sitapur

 

 

-

IX

Shubh Prakash

Taekwondo

Sitapur

 

 

-

IX

Shailesh Kr.

Taekwondo

Sitapur

 

 

-

IX

Anshu

Yoga

Faizabad

 

 

-

VIII

Ayush

Yoga

Faizabad

-

IX

Akash Gautam

Judo

Merrut

 

 

-

X

Vipin

Judo

Merrut

 

 

-

IX

Shyam Sundar

Judo

Merrut

 

 

-

IX

Ravikant

Judo

Merrut

 

 

-

IX

Surya Pratap

Judo

Merrut

 

 

-

IX

Sidharth

Basketball

Shajanpur

 

 

-

IX

Mohit

Basketball

Shajanpur

 

 

-

IX

Sudeep

Basketball

Shajanpur

 

 

-

IX

Ankit

Basketball

Shajanpur

 

 

-

IX

Piyush Pandey

Kabaddi

Lucknow

 

-

IX

Subham Kr.

Kabaddi

Lucknow

 

 

-

IX

Aditya

Kabaddi

Lucknow

 

 

-

IX

Atul

Kabaddi

Lucknow

 

 

-

IX

Anand

Cricket

Bijnaur

 

 

-

IX

Sidharth

Cricket

Bijnaur

 

 

-

Under – 19

XI

Ajay Sharma

Football

Lakhimpur

 

-

XI

Avinash

Football

Lakhimpur

 

 

-

XI

Sandeep

Football

Lakhimpur

 

 

-

XI

Ankit

Football

Lakhimpur

 

 

-

X

Ankit Pal

Handball

Pilibhit

 

-

IX

Subham

Handball

Pilibhit

 

 

-

X

Prince

Handball

Pilibhit

 

 

-

XI

Ankit Singh

Handball

Pilibhit

 

 

-

XI

Kulbhushan

T.T

Lakhimpur

 

 

-

XI

Prakhar

T.T

Lakhimpur

 

 

-

XI

Harsh

Chess

Bareli

 

 

-

XI

Prakhar

Chess

Bareli

 

-

IX

Piyush Pandey

Kho-Kho

Bareli

 

-

IX

Raj Patel

Kho-Kho

Bareli

 

 

-

IX

Ankit

Kho-Kho

Bareli

 

 

-

IX

Chhotelal

Kho-Kho

Bareli

 

 

-

XI

Sachin

Badminton

Faizabad

 

-

XI

Sandeep

Badminton

Faizabad

 

-

X

Saurabh

Athletics

Bahrach

 

 

-

XI

Ashok Kumar

Athletics

Bahrach

 

 

-

VIII

Prateek

Athletics

Bahrach

 

 

-

IX

Vijay

Athletics

Bahrach

 

 

-

VIII

Vaibhav Kr.

Taekwondo

Sitapur

 

 

-

XI

Sarvesh Verma

Judo

Merrut

 

 

-

XI

Ajay Verma

Judo

Merrut

 

 

-

XI

Abhishek

Basketball

Shajanpur

 

 

-

XI

Kripasindhu

Basketball

Shajanpur

 

 

-

XI

Alok

Basketball

Shajanpur

 

 

-

XI

Priyanshu

Basketball

Shajanpur

 

 

-

IX

Subh Prakash

Kabaddi

Lucknow

 

 

-

XI

Sarvesh Verma

Kabaddi

Lucknow

 

 

-